Veszélyes vizekre evez a NATO, hajókat küld az oroszokra
A katonai szövetség ellenőrizné Oroszország víz alatti hálózatát.
Szergej Nyecsajev orosz nagykövetet a Bundestag elleni 2015-ös hackertámadás ügyében hívták be a külügyminisztériumba.
„Bekérették a német külügyminisztériumba csütörtökön Szergej Nyecsajev orosz nagykövetet, és tiltakozó jegyzéket nyújtottak át neki, amiért Moszkvának állítólag köze volt a Bundestag (német szövetségi parlament) elleni 2015-ös hackertámadáshoz.
„Miguel Berger külügyi államtitkár a leghatározottabb módon elítélte a kibertámadást” – közölte a minisztérium. A tárca közleménye szerint „terhelő jelek” vannak arra, hogy a fő gyanúsított „a támadás elkövetésének időpontjában az orosz katonai hírszerzés (GRU) tagja volt”.
„Az orosz nagykövettel a szövetségi főügyész 2020. május 5-én Dmitrij Badin orosz állampolgárral szemben kiadott letartóztatási parancsára hivatkozva közölték, hogy a német kormány Brüsszelben az EU kibertámadásokal szembeni szankciórendszerével akar élni a német Bundestag elleni támadás elkövetőivel, köztük Badin úrral szemben is” – áll a minisztériumi állásfoglalásban. A letartóztatási parancsot annak megalapozott gyanújával állították ki, hogy Badin „más, eddig név szerint nem ismert személyekkel közösen egy külföldi hatalom titkosszolgálata számára hírszerzési tevékenységet végzett a Német Szövetségi Köztársaság ellen”.
Angela Merkel német kancellár az üggyel összefüggésben már korábban pellengérre állította Oroszországot és következményekkel fenyegetett. A Der Spiegel című német hírmagazin portálján május 8-án közölte, hogy Merkel képviselői irodájának levelezéséhez is hozzáfértek a szövetségi parlament (Bundestag) informatikai rendszere elleni 2015-ös támadás elkövetői, akik az orosz katonai hírszerzésnek dolgoztak. A kancellár szerdai parlamenti felszólalásában kiemelte, hogy mindig is a német-orosz kapcsolatok javításáért dolgozott, de ezeket a törekvéseket visszavetik, a kölcsönös bizalmon alapuló együttműködést pedig hátráltatják az olyan „szörnyűséges” bűncselekmények, mint a Bundestag elleni hackertámadás, amelynek hátterében a német nyomozó hatóságok bizonyítékai alapján orosz állami szervek állnak.
(MTI)